Google+

 

W pierwszym odruchu chciałoby się powiedzieć – psychoterapia jest dla każdego, ponieważ każdy z nas ma w sobie obszary którym warto się przyjrzeć i które warto rozwijać. Dobrze jest również zatrzymać się i  poświęcić czas na poznanie siebie samego. Psychoterapia nie musi oznaczać pracy nad bardzo trudnymi „zaburzeniami”, w tym znaczeniu jest bliska rozwojowi osobistemu.

 

Z drugiej strony wiele osób zgłaszających się na terapię wcale nie jest na nią gotowa. To, że ktoś zgłasza się po pomoc wcale nie oznacza że jej chce. Niejeden pacjent szuka czegoś zupełnie innego. Oczekuje, że terapeuta w jakiś cudowny sposób „załatwi” za niego trudne sprawy bez jego aktywnego udziału. Bardziej oczekują, że psychoterapia pomoże im zmienić otaczające warunki niż samego siebie.

 

Z tego punktu widzenia psychoterapia nie jest dla każdego – do psychoterapii trzeba dojrzeć.

 

Warto skorzystać z psychoterapii kiedy czujemy, że doświadczane przez nas trudności życiowe w jakiś sposób nas przerastają. Kiedy pojawia się długotrwałe poczucie odrzucenia, osamotnienia, smutku, chcemy zmienić otaczającą rzeczywistość, boimy się że wiele problemów, które przeżywamy ma źródło w naszej psychice. Warto się temu przyjrzeć i zrozumieć swój wewnętrzny świat przy pomocy specjalisty, a przez to zapanować nad własnym życiem.

 

Wraz z psychoterapeutą można pracować nad bardzo różnymi problemami i doświadczeniami: